XX. Erdélyi Magyar Restaurátor Továbbképző Konferencia

A 21. Erdélyi Magyar Restaurátor Továbbképző Konferencia megrendezésére 2021. október 4-8. között került sor az Ábel Alapítvány és a Haás Rezső Múzeum közös szervezésében Székelyudvarhelyen, a Városháza Szent István dísztermében. A másfél évtizedes hagyománnyal rendelkező szakmai találkozó résztvevői a múzeumokban dolgozó gyűjteménykezelők és restaurátorok, egyetemi hallgatók, önálló restaurátor művészek és olyan szakemberek, akik a műtárgyak korszerű megőrzésével foglalkoznak. A konferencia elméleti és gyakorlati témák feldolgozása területén bontakozott ki. Az elméleti ismeretek gazdagítása előadások, szemináriumok révén valósult meg.<> A fő témakör a „Restaurálás igen\nem?” – a restaurálás szükségességének vagy esetenként az ellene szóló tényezők meghatározásának kérdése volt. Felkért előadóink vállalt bemutatóikban a szakmai tevékenységük során szerzett tapasztalataikat, munkájuk eredményeit osztották meg a résztvevőkkel. A témában elhangzó általános jellegű előadások mellett, az esettanulmányok szintjén egy-egy tárgy restaurálási problémáival is megismerkedhettek a hallgatók. Ezek illusztrált, digitális diabemutatókkal (Power Point/Prezi) kísért prezentációk keretében valósultak meg. A három napos elméleti oktatás alkalmával 22 előadást hallgathattunk meg magyarországi, romániai restaurátorok tolmácsolásában, akik tapasztalatikat, munkájuk eredményeit osztották meg a résztvevőkkel. A zömében magyar nyelvű előadók sorát román anyanyelvű kollegák bemutatói színesítették, ezáltal is biztosítva a magyarországi és romániai restaurátor szakmai közösség közti kapcsolatteremtést. A kommunikáció gördülékennyé tétele az előadások szinkrontolmácsolásával volt megoldva.

A szervezők számára prioritás ezúttal is, hogy az elhangzót előadások közlésre kerüljenek a kétnyelvű ISIS Erdélyi Magyar Restaurátor Füzetek című periodikában. Romániai viszonylatban ez az egyetlen olyan szakfolyóirat, mely magyar és román nyelven írt cikkeivel, angol nyelvű kivonataival tájékoztat a múzeumi, könyvtári, levéltári és az épített örökséget érintő állományvédelmi, megőrzési, konzerválási, helyreállítási és restaurálási legújabb irányokról, munkamódszerekről, alkalmazott technikákról, etikai, esztétikai, művészet(történet)i célkitűzésekről, kísérletekről és megvalósításokról. Mindezt nemzetközi és hazai restaurátorok tollából. A nyomdai úton kivitelezett periodika minden száma digitálisan is elérhető az OSZK Elektronikus Periodika Archívumában (www.epa.oszk.hu/isis).

A továbbképzéshez hagyományosan kapcsolódik bizonyos helyreállítási/restaurálási munkálatok helyszíni megtapasztalása is. A konferencia első napját a székelyudvarhelyi belvárosi református templomban zajló teljeskörű felújítási munkálatok szemlézése zárta. A második nap előadási tömbjei is további székelyudvarhelyi objektumoka meglátogatásával egészültek ki: a Székelytámadt vár régészeti feltárásán, illetve a Jézsu-kápolna restaurálási munkálatait követő állapotfelmérésén vettek részt a konferenciára bejelentkező személyek. A harmadik napon a szejkefürdői székelykapu sor restaurálási munkálatait tekintették meg és a székelyszentléleki római katolikus templom felújításán szemlézték. A konferencia kétnapos tanulmányúttal folytatódott, melynek során udvarhelyszéki (Rugonfalva - református, Agyagfalva - református, Székelymuzsna - református, Felsőboldogfalva - református) és szászvidéki (Ecel - evangélikus, Küküllőalmás - református, Somogyom - evangélikus, Küküllőkőrös - evangélikus, Darlac - evangélikus, Szászivánfalva - evangélikus) műemléktemplomokat látogatnának meg a résztvevők, ahol az elmúlt három év során történtek beavatkozások.